Śmiech jest zdrowy - Gelotologia, nauka o śmiechu

Czy wiesz, że  śmiech jest badany naukowo? Od lat 60 - tych  jest jego działanie na stan zdrowotny  i emocje badany przez naukowców  - tzw. gelotologów. Nazwa gelotologia  - nauka o śmiechu  wywodzi się z greckiego słowa  "gelos = śmiechy". Na całym świecie  prowadzi w tej dziedzinie badania  około 200 psychologów   i inni  . I to nie bez powodu: śmiech jest zdrowym! lachen

Śmiech jest nie tylko wyrazem radości, ale ma pozytywny wpływ na ciało i ducha. Każdy zna to powiedzonko: "Śmiech jest najlepszym lekarstwem." Ale dziś, niestety śmiejemy się za rzadko . Podczas gdy dzieci się śmieją  około 400 razy w ciągu dnia, śmieje się przeciętnie człoweik dorosły  tylko 15 razy dziennie. Jeśli zwrócisz uwagę, że poprzez śmiech stają się ludzie kreatywni, są bardziej zadowolonymi  i spontanicznymi  i że poziom stresu się bardzo obniża , to staje się koniecznością nieraz się zmusić do uśmiechu!

Śmiech zwykle trwa dwie sekundy i siedem -  szybki haha. Podczas śmiechu podskakuje przepona, puls staje się szybszym , źrenica  się rozszerza i opuszki palców stają się wilgotne. Muskulatura nóg  i pęcherza staje się wiotka  i wydmuchujesz oddech z prędkością 100km/h. Te reakcje organizmu  w tych tylko dwóch sekundach  radości mają bardzo pozytywne działanie na nasze zdrowie: 

  • Oddychanie jest silnie pobudzone , przy czym dochodzi  do przśpieszonej wymiany  zużytego  i wzbogaconego tlenem , powietrza . Tym samym zostają wspierane procesy spalania w organiźme. 
  • Bicie serca zostaje najpiew przyśpieszone  i następnie ulega spowolnieniu . Dzięki temu dochodzi do spadku ciśnienia , mięśnie się odprężają co prowadzi do lepszego krążenia krwi. Hormony stresu  zostają zredukowane  i gruczoły trawinne są stymulowane.   .
  • Śmiech pomaga w łagodzeniu bólu. Produkcja hormonów stresu kortyzolu i adrenaliny jest zmniejszona i zostają wydalone  endorfiny, które łagodzą ból i jego tłumią. Pacjęci z bólami odczuwają ulgę  ,która trwa parę godzin i wspiera proces zdrowotny.
  • Układ odpornościowy jest aktywowany. Wykazano, że podczas śmiechu dochodzi do wzrostu poziomu  gama - interferonu , komórek  T  i przeciwciał. Podobny do hormonów gama - interferon  jest aktywowany i koordynuje  produkcję wielu własnych substancji obronnych , podczas gdy komórki T zabijają   zainfekowane komórki. 
  • Śmiech jest określany jako największy wróg  stresu. Zamiast hormonów stresu zostają wydalane hormony szczęścia . Poprzez śmiech uwalniają się napięcia , zanikają bóle głowy  i bezsenność. 
  • Wykorzystanie humoru i śmiechu  w terapiach . Z tym eksperymentem mają  psycholodzy i psychiatrzy, nadzieję uzyskać lepsze wyniki przeprowadzanych terapii. Podczas śmiechu rozluźniają się wzory myślowe i wiele rzeczy jest widzianych z innego punktu widzenia. Często pomaga śmiech w  pokonywaniu przeciwności losu.
  • Ponadto, śmiech pomaga przy wiosennym zmęczeniu. Jedna minuta śmiechu jest jak 45 minut treningu relaksującego.

Ponieważ podczas śmiechu jest aktywnych ponad 300 mięśni  jest to zwane często ""wewnętrzym joggingiem". Ponieważ zdrowotne działanie śmiechu  jest nie do przecenienia , można jego także trenować.

Dr Kataria jest wynalazcą  Jogi - śmiechu.  Joga  śmiechu  obejmuje ćwiczenia oddechowe , rozciągające i wydłużające jak i  wskazówki z zakresu joga , jak można ciało, ducha  doprowadzić do stanu , w którym staje się śmianie niezależnym. Podstawa znaczy stymulacja prowadzi do stymulacji.

"Jeśli  człowiek się śmieje prawidłowo , zapomina siebie samego. W tym stanie  odczuwasz niesamowicie wiele pozytywnych emocji" (Dr Madan Kataria)