Sport wpływa na nasze geny

Dla wszystkich osób, które nie lubią ruchu nie ma już żadnych wymówek. Wszyscy wiedzą, że sport to zdrowie. Regularna aktywność fizyczna wpływa na nasze DNA i działa na 'molekularnym' poziomie.

W ostatnich latach wiedza o naszych genach została mocno zmodyfikowana przez nasze spostrzeżenia. Pojawiły się nowe kierunki badań, co umożliwiło bardziej specyficzne przeanalizowanie obszaru naszego DNA, a pierwsze wyniki były po prostu imponujące. Człowiek nie jest niewolnikiem swoich genów, a nawet może na nie wpłynąć np. poprzez sport.

Telomery są jak czapeczki ochronne

Telomery to końcówki chromosomów. Ich zadaniem jest ochrona przed uszkodzeniami DNA oraz niestety z czasem się 'zużywają'. Do pewnego stopnia mogą one być odbudowane, ale u ludzi nie jest to takie proste.

Im krótsze telomery, tym więcej chorych komórek w organizmie. Nie działają one prawidłowo, co prowadzi do pojawiania się chorób. 

Dzisiaj wiemy, że przyczyna śmierci nie jest zapisana w genach, lecz w stylu naszego życia. Testy potwierdziły, że osoby aktywne sportowo mają dłuższe telomery, niż osoby które go unikają. Nie zapominajmy również o zdrowym odżywianiu, które odgrywa również znaczącą rolę przy długości telomerów.

Epigenetyka- wyłączyć niepożądane geny

Sport może jeszcze więcej. Kolejną nową dziedziną badań jest epigenetyka. Zajmuje się ona oddziaływaniem stylu życia na nasze geny. Jak się okazało styl życia wpływa na epigenetyczne mechanizmy regulacji. Mówiąc prościej, epigenetyka to proces, który pozwala włączyć i wyłączać poszczególne fragmenty kodu genetycznego, zmieniając ich wpływ na nasze życie.

Dzięki temu osoby z predyspozycją genetyczną do otyłości mimo to mogą utrzymywać normalny poziom wagi. Zostało to potwierdzone badaniami, w których

członkowie wspólnoty religijnej Amiszów w USA zostali przebadani na 'gen otyłości'. Pomimo, że niektóre osoby z grupy posiadły ten gen, nie były grubsze od innych. Dzięki stylowi życia, gen ten został deaktywowany.

Więc to już zależy tylko od Ciebie co zrobić, abyś uzyskał lepsze zdrowie. Nawet jeśli masz w sobie gen otyłości, nie stanowi on żadnego większego problemu. Żyj zdrowo, uprawiaj sport i prawidłowo się odżywiaj, a unikniesz wszelkich problemów.

Jeżeli chcesz już dziś zrobić coś pożytecznego dla twojego ciała, a tym samym wpłynąć pozytywnie na twoje geny, tutaj znajdziesz wskazówki, jak oswoić wewnętrznego lenia, aby osiągnąć długotrwały sukces.