Stres: epidemia XXI wieku

Stres: epidemia XXI wieku

Teraźniejszość jest imponująca. Każdy dzisiaj ma komputer, który jest wielokrotnie mocniejszy niż ten, który sprowadził pierwszych ludzi na Księżyc. Do tego dochodzą przełomy naukowe i medyczne oraz rosnąca automatyzacja, która odciąża ludzi od coraz bardziej żmudnej pracy.

Ale coś jest nie tak w tej pozornej sielance. Dlaczego w takim razie coraz więcej ludzi odczuwa coraz większy stres - nieustannie?

Nigdy wcześniej ludzie w zachodnim świecie nie mieli tyle czasu, a jednak stały stres jest obecnie normą dla dużej części populacji.

Stres: staje się osobisty

Każdy inaczej reaguje na stres, ponieważ jest to sprawa bardzo osobista. W każdym przypadku objawy stresu mogą ujawniać się inaczej. Objawy można podzielić na następujące kategorie:

  • fizyczne -> drżenie, napięcie
  • psychiczne -> brak koncentracji, spowolniony czas reakcji
  • psychologiczne -> panika, depresja
  • zmiana zachowania -> sposób odżywiania, spożycie alkoholu, kofeina

Wszystkie te objawy pojawiają się u różnych osób z różnym nasileniem i połączeniem.

Wpływ stresu na organizm

Zasadniczo stres nie musi być negatywny. Stanowi wyzwanie i wyostrza zmysły, ale jeśli jest zbyt intensywny lub trwa zbyt długo, szkodzi.

Stres pojawia się, gdy nasz mózg dostrzega jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Uwolniony w ten sposób kortyzol i adrenalina podnoszą ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi, a także pracę serca i oddech. Ciało działa na pełnych obrotach.

Stresory

Reakcja na stres nie jest już wyzwalana przez te same rzeczy, co kiedyś. Nie ma już dziś drapieżników, na które można się natknąć podczas polowania na łonie natury - a polujemy rzadko. Istnieją inne czynniki wyzwalające stres, tj. np.:

  • nadmierny hałas
  • nadmierne lub niewystarczające wymagania w miejscu pracy
  • strach przed porażką
  • egzystencjalne lęki
  • problemy finansowe
  • ...

Jeśli połączysz to ze stałą osiągalnością i faktem, że większość ludzi ma zbyt wiele rzeczy na liście codziennych zadań, nie będziesz już zaskoczony, że wielu cierpi na chroniczny stres.

Ponieważ coraz mniej się poruszamy, organizm nie ma już możliwości rozkładu adrenaliny i kortyzolu. Błędne koło, które zwiększa ryzyko różnych chorób, od cukrzycy po choroby układu krążenia.

Jak radzić sobie ze stresem

Utrzymywanie stresu pod kontrolą nie jest w rzeczywistości takie trudne. Najlepszym lekarstwem na stres jest relaks. Najlepszą rzeczą jest dobry sen, bo nic Cię tak nie zrelaksuje, jak dobry sen. Jest wiele innych rzeczy, które możesz zrobić, które osobiście uważasz za relaksujące, czy to czytanie dobrej książki, hobby czy ruch.

Ćwiczenia fizyczne są zawsze dobre i nie tylko obniżają poziom stresu, ale także pomagają zmniejszyć zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania spowodowane stresem.

Możesz także nauczyć się metody relaksacyjnej. Niezależnie od tego, czy jest to trening autogenny, tai chi czy joga, wszystkie te rzeczy można aktywnie wykorzystać, aby przeciwdziałać zbyt dużemu stresowi.

Jak widzisz, istnieje wiele sposobów i środków radzenia sobie ze stresem. Jedyną ważną rzeczą jest to, aby je wdrożyć.