Uśmiech nas uszczęśliwia!

Serdeczny śmiech rozluźnia mięśnie , uwalnia emocje , odpręża przewód trawienny  i uwalnia hormony szczęścia  - dwie minuty śmiechu  są tak zdrowe dla ciała i ducha jak  20 minut  biegu . Dzieci śmieją się, według badań 400 razy w ciągu dnia  - my dorośli tylko 15 razy - o wiele za rzadko, mówią eksperci.

Przy czym prosty uśmiech jest już niesamowicie zdrowotny : podnoszą się kąciki ust do góry , uciska mięsień policzków  nerwy. To jest sygnałem dla mózgowia  : " ten człowiek się śmieje" ! Natychnmiast zostają wydalone hormony  szczęścia  i hamują produkcję hormonów  stersu jak kortyzol czy adrenalina. Równocześnie jest stymulowany system immunologiczny , co wzmacnia przeciwciała , T - komórki pomocnicze  i naturalne komórki  zabójcze. I najlepszym jest, mózg nie poznaje czy my  się śmiejemy bo musimy, czy to idzie od serca! 

Smiech jest najprostszym sposobem przeciw  frustracji , gniewie i  irytujących sytuacji.  Po prostu podnieść kącik ust do góry  i już czujesz zmiany emocjonalne . Pewność siebie i dobre samopoczucie  się podnoszą  i pojawia sią radość. Nikt nie jest w stanie się uśmiechać i dalej się złościć - to zostało udowodnione w roku 2001 przez naukowców Kalifornii.

Lee Berk z Centrum Neuroimmunologii Uniwersytetu Loma Linda w Kalifornii poprosił 22 probantów  się śmiać na komędę , albo wyć jak wilk. Wszyscy probanci zostali  poddani przed i po bardzo dokładnym testom  i przepytani , aby stwierdzić ich nastroje. Wynik: wycie  nie zmieniło nastroju probanta, wymuszony śmiech lub uśmiechanie się  poprawiało nastrój  i pomagało przeciw stresowi.  Przy rozwiązaniu zadań komputerowych  pod naciskiem czasu  pozostał puls osoby śmiejącej się poniżej wartości innych uczestników.

Jeszcze bardziej pozytywny wpływ ma  prawdziwy napad śmiechu:  niemiecki psycholog i prezes  "HumourCare Niemcy" dr Michael Titze podsumowuje to w następujący sposób: "podczas  śmiechu oddychamy głębiej i dłużej, mięśnie klatki piersiowej , przepona  i duże mięśnie zostają aktywowane. To umożliwia lepszą wymianę gazów  w płucach  i podnosi wydajność oddychania . Ponadto działa jako masaż na przeponą  i jelita , co ma pozytywny efekt działania na trawienie. Uśmiech aktywuje  gładkie mięśnie  , oskrzela się poszerzają , co poprawia przewietrzenie płuc". 
Budzisz się w  z  ziewaniem , bo napad śmiechu jest ciężką pracą dla oskrzeli , w której bierze udział około 100 mięśni.

Nie ma się co dziwić , ze seminaria śmiechu, joga śmiechu i terapie śmiechu  mają coraz więcej zwolenników. Jak udowodniła getologia - badania śmiechu - , jest śmiech najepszym lekarstwem. On podnosi  dobry cholesterol (HDL) , obniża wskaźniki zapalenia we krwi i tym samym ryzyko  zwapnienia naczyń. Również na serce działa " serdeczny śmiech" , bo obniża ciśnienie krwi. I działa przeciw starzenu się! 

I jeszcze: niespotykany przypadek Normana Cousin , który w połowie lat 60  zachorował  na chroniczną chorobę  kręgosłupa , udowodnił , że śmiech może działać przeciw  ciężkim chorobom   - bo ma działanie przeciwzapalne . Temu człowiekowi, który był dyplomatom, redaktorem i autorem powiedziano, że stoi przed śmiercią . Jak już był prawie całkowicie sparaliżowanym , zdecydował opuścić szpital . On wyrzucił wszystkie leki  i otoczył się ty,m co jego pobudzało do śmiechu . On oglądał stare filmy  "Flip i Flap" , czytał książki  i myślał tylko pozytywnie , cieszył się komiksami  i książkami jego lat dziecinnych. On żyl 26 lat dłużej, aniżeli przewidzieli to lekarze.