Wioslła nadeszła - mój Boże jak jestem zmęczonym! Witaminy pomagają!

W tym roku jest początek wiosny o 12.02 w marcu  w południe. O tej porze jest na  półkuli północnej równowaga dnia i nocy , tzn. że czas twania dania i nocy  jest tego dnia  na całym świecie ten sam i wynosi 12 godzin. Zamiast, jak natura poczuć impuls energii  i cieszyć się nadejściem nowej pory roku, jesteśmy niesamowicie  wyczerpani i zmęczeni...

Dlaczego właśnie ten dół energii z bólami głowy, złym samopoczuciem , napadami zawrotów głowy , brakiem koncentracji czy  uczuciem ołowiu w nogach? Powodem braku witalności , może być zmiana w układzie hormonalnym, co jednak nie zostało jeszcze przez medycynę udowodnione. Mimo coraz dłuższych dni , co hamuje wydzielanie hormonu snu - melatoniny  - "chodzi" nasz zegarek wewnętrzny na czasie zimowym  i ma duży problem  przestawienia się na inną sytuację świetlną. Serotonina i dopamina ( przekaźniki w mózgowiu do regulacji nastroju)  mają trudności osiągniącia odpowiedniego poziomu.  Ponadto  coraz wyższe temperatury  powodują poszerzenie naszych naczyń krwionośnych i tym samym może dojść do spadku  ciśnienia w nieodpowiednim momencie.

Aktywnie zamiast pasywnie : zmęczenie wiosenne to nie choroba,  można przeciw temu zadziałać: konieczna jest aktywność  na świeżym powietrzu, wchłanianie światła , ruch.. To hamuje ziewanie, pobudza krążenie i uwalnia głowę.  
Dodatkowo rezygnujemy z tłustych, bardzo  obfitych posiłków i zamiast tego spożywamy bogate w witaminy i minerały: najbardziej konieczne witaminy to A, C, E  i minerały: magnez, żelazo i selen. Sałata, owoce i warzywa pomagają , również chude mięso, produkty pełnoziarniste i owoce strączkowe - one usuwają zimowy tłuszczyk! 

I wcale nie zaszkodzi  spożywanie suplementów  - nawet przeciwnie: dodatkowe spożycie witamin pomaga utrzymać zdrowe funkcje organizmu i poprawia samopoczucie. Witamina C i E są uważane  za dawców energii  i pomagają  organizmowi  w szybszej stabilizacji oraz wspierają produkcję kości, chrząstki i tkanki łącznej.  Witamina E dostarcza tlen, wzmacnia system immunologiczny  i działa przeciw wyczerpaniu . Również wysoce skoncentrowane aminokwasy   (prekursory białek) wspierają bezpośrednio metabolizm  energii i poprawiają wydajność fizyczną i psychiczną . Witamina D3  sprawia, że się cieszymy nie tylko promieniami słoneczynmi..

Szaro- brązowe ubranie zamykamy w szafie  i cieszymy się jasnymi , delikatnymi odcieniami  - perwiosnki i krokusy pokazują swoje główki i łąka zaczyna przybierać intensywny kolor! I co jeszcze pomaga - wiosenne sprzątanie!  Ono utrzymuje nas w ruchui po drugie udawadniamy sobie sami, że zima się skończyła . I po trzecie  mamy więcej światła dzięki czystym oknom - słońce pomaga podnosić poziom serotoniny!