Witamina D - decydująa funkcja dla naszego zdrowia!

Ponad 90% ludzi cierpi na niedobór  witaminy D, od niemowląt do prababci. Następstwem jest  obniżenie wydajności aż do  powstania ciężkich chorób. Dlatego mamy dosyć powodów , dlaczego prawidłowe zaopatrzenie w  "witaminę słoneczną"  jest tak ważne  - np. spacery, prawidłowe odżywianie czy preparaty witaminowe!

Najbardziej znanym działaniem witaminy D w ludzkim organiźmie  jest regulacja gospodarki wapnia i tym samym produkcji kości. Niesamowity wzrost zachorowań na osteoporozę  u osób w podeszłym wieku  jest np. spowodowany  niedoborem " witaminy kości" . Przy tym stwierdzono już u dzieci niską gęstość kości. Naukowcy Nationwide Children's Hospital“ (USA, Columbus, Ohio) przebadali 85 dzieci , u których leczono złamania  kości - w większości przypadków stwierdzono niedobór witaminy D.

Przy czym - określenie " witamina" ma raczej znaczenie historyczne, ponieważ witamina D, zwana też kalcyferolem , ma parę cech szczególnych. To rozpoczyna się już w nazwie, gdzie  pojęcie "witamina D2" odnosi się  do  podsumowania  różnych składników , należących w zasadzie do hormonów. 
Następna cecha szczególna to , że jej produkcja jest możliwa przez działanie promieni słonecznych  na skórę - wtedy powstaje witamina D - dokładnie powiedziane witamina D3 i D2.

Szczególnie w zimie, kiedy  rzadko świeci słońce  i my przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach , dochodzi słońce rzadko na naszą skórę. Wystarczające jest, jeśli dziennie 10 - 15 minut  dotrze ono na twarz i ramiona. Słońce świeci, nawet jeśli na niebie są chmury i dlatego dłuższy spacer  może wypełnić  magazyn  witaminy D , także w zimie... zakładając , że w trzech porach roku zmagazynowaliśmy dosyć tej witaminy.

Aby  pobierać wystarczające ilości witaminy D z pożywieniem , musimy jadać 5x w tygodniu tłuste ryby  jak makrela, łosoś czy śledzie. Także margaryna, borowiki ,smard i awokado , jak i tran , wątroba i żółtko  zawierają witaminę D , ale w małych ilościach. Polecenia godną alternatywą  - szczególnie zimą w Europie Środkowej - jest użycie preparatów z wit. D jako suplementy witaminowe ( w płynnej formie). 

Przed niedoborami witaminy D musimy ostrzegać - ona może być nie tylko powodem  choroby krzywicy  u dzici  i osteomalacji ( bolesne  rozmiękanie kości) u dorosłych. Jak coraz częściej udowodniły badania naukowe, jest jej niedobór ryzykiem dla systemu immunologicznego  i powstawania tzw. autoimmunologicznych chorób ( stwardnienie rozsiane, choroba Crohna, cukrzyca typ 1 , systematyczny  toczeń rumieniowaty itd). Również coraz częstsze choroby dróg oddechowych , nadciśnienie, nowotwory piersi i okrężnicy, stany rakowe, osteopenia i osteoporoza, choroby naczyń włosowatych i krążenia , syndromy metaboliczne , podwyższona śmiertelność , osłabienie mięśniowe i fibromialgie.