Zdrowy czas szparagi - i to tylko z 150 kaloriami na kilogram!

Do połowy czerwca trwa czas szparagi . Szparaga to bardzo smaczne warzywo , które pomaga nam robić coś dobrego dla naszego zdrowia - dlaczego?


Ponad 90% warzywa to woda  - i to działa moczopędnie. Szparaga pomaga  nadmierne produkty przemiany materii,  jak toksyny i szlaka  wydalić z naszego organizmu, oczyszczać krew jak i wspierać funkcje nerek i wątroby ( to można " wąchać").Obydwa gatunki szparagi są zdrowe  - białe, rosnące tylko pod ziemią  i zielone, prawidłowo wyrastające  i tym samym posiadające więcej witamin , aniżeli ich biała siostra. Najwyższą zaletą szparagi jest , że ona ( aż do koniuszka) powinna być gotowaną bez obierania i bardzo krótko.

 

Co jeszcze zawiera szparaga, oprócz wody ? - np. potas (około 190 do 280 mg na 100 g), który obniża ciśnienie krwi i jest ważny dla funkcjonowania linii impulsów nerwowych. Albo wapń jako podstawę dla zębów i kości (20-22 mg / 100 g), fosfor (35-60 mg / 100 g), który  poprawia transport, przechowywanie i wykorzystanie energii w organizmie ludzkim. Istnieje również mnóstwo kwasu foliowego i żelaza, co sprzyja powstawaniu krwi.  Także mangan i cynk zapewniają  dobrze funkcjonującą trzustkę.

Ponadto pobudza szparaga funkcjonowanie nerek , co prowadzi do znanego silnego działania moczopędnego . Dlatego jest tak istotne picie dużej ilości wody przy spożywaniu szaparagi, bo w innym wypadku wzrasta poziom kwasu  moczowego  ( osoby chorujące na podwyższone stężenie kwasu moczowego i mające skłonności  do podagry nie powinny jadać szparagi).

Dodatkowo zawiera ona: wiele witamin. Witamina A wspiera nasz wzrok i działa przeciw wolnym rodnikom . Witamina B działa pozytywnie na system nerwowy, witamina C aktywuje nasze siły obronne i witamina K jest istotna dla krwi  i chroni organizm przed infekcjami grzybiczymi. 

ALE:  z sosem  Pollonnaise  lub holenderskim lub sprężonym drinkiem z wódką ( szparaga, wódka, pieprz)  nie jest ona w stanie zachować jej wszystkie zdrowotne właściwości. Lepiej działa,  jeśli jest jedzona ze świeżymi ziołami , lekko wymieszana z jogurtem . Parę tygodni czasu mamy jeszcze...

Stare przysłowieFranków mówi : wiśnie czerwone, szparagi nieżywe. Tradycyjnie jest 24. czerwiec ostatnim dniem. Wtedy kończą się zbiory  i roślina potrzebuje wystarczający czas regeneracji aż do następnych zbiorów . Kto chce się delektować świeżymi szparagami, powinien to zrobić TERAZ!