Zwiększyć fokus i koncentrację

Zwiększyć fokus i koncentrację

Fokus i koncentracja stają się coraz ważniejsze, ale coraz trudniejsze do osiągnięcia. Oto kilka wskazówek.

Fokus i koncentracja są trudne. Zwłaszcza w świecie tak głośnym, rozpraszającym ciągle uwagę, nie jest łatwo w pełni się skupić. Dlatego opłaca się wyostrzyć umysł i skupić uwagę na rzeczach, które naprawdę mają znaczenie.

Czym jest fokus?

Eksperci często określają fokus jako akt celowego skupienia się na czymś. Świadoma koncentracja na czymś oznacza również ignorowanie innych rzeczy. Wybór odgrywa kluczową rolę.

Koncentracja jest kluczem do produktywności, ponieważ mówienie „nie” wszystkim innym opcjom otwiera możliwość dotarcia do jednej rzeczy, która pozostała.

Dlaczego nie możemy się już skupić

Ludzie dzisiaj nie mają problemu z koncentrowaniem się, ale decydowaniem. Mózg zdrowej osoby jest zawsze zdolny do skupienia - tak długo, jak usuniemy zakłócenia. Dowodem są rzeczy, które mają termin. W pewnym momencie jest tak pilne, że siadasz i wykonujesz to zadanie. Jeśli to pilne, nagle następuje koncentracja.

Zamiast robić jedną rzecz po drugiej, dziś niestety wielozadaniowość zwycięża. Na początku brzmi całkiem nieźle. Zamiast wykonywać tylko jedną pracę, robię kilka w tym samym czasie. Niestety założenie, że używania czasu jest wtedy bardziej efektywnie, jest błędne. Powodem tego jest to, że chociaż możemy wykonywać wiele zadań jednocześnie, możemy skupić się tylko na jednym zadaniu na raz. Dzięki wielozadaniowości koncentracja po prostu przeskakuje w tę i z powrotem. Źle, że ta zmiana nie przebiega sprawnie. Jeśli szybko sprawdzisz swój smartfon, robiąc coś innego, potrzeba więcej niż minuty, aby skoncentrować się na pierwszym zadaniu, jak wcześniej. Sprawdzasz swoje wiadomości i e-maile co pięć minut i marnujesz co godzinę dwanaście minut.

Wskazówki dotyczące większej koncentracji

Możemy zatrzymać naszą tendencję do wielozadaniowości, mierząc nasz postęp. Często tracimy koncentrację, ponieważ nie otrzymujemy żadnych informacji zwrotnych. Mózg chce zobaczyć postęp, jaki robimy.

Wcześniej było łatwiej. Rolnik widział na pierwszy rzut oka, którą część pola już wykopał pługiem. Na komputerze ten postęp jest trudny do osiągnięcia, zawartość ekranu zmienia się, ale sam ekran pozostaje taki sam.

Konieczne jest zatem mierzenie rzeczy, ponieważ można poprawić tylko to, co jest mierzone. Ale pomiar nie powinien być oceną tego, kim jesteś, ale pokaż, gdzie się znajdujesz.

Pomiar nie musi być skomplikowany. Już X w kalendarzu, jeśli zrobiliśmy coś wystarczająco skoncentrowanego. Celem jest po prostu nie przerywać łańcucha, tylko0 tak rzadko, jak to możliwe.

Jak poprawić koncentrację

Istnieje wiele sposobów na poprawę koncentracji. Oto kilka pomysłów i sugestii:

  • Bez zakłóceń
    To jest stosunkowo oczywiste. Zostaw telefon w innym pokoju lub wyłącz go. E-maile są czytane dopiero w południe, wszystkie inne elementy rozpraszające powinny zostać usunięte.
  • Zadanie kotwica
    Wybierz zadanie każdego dnia, które jest absolutnie najważniejsze w tym dniu. Oczywiście możesz także mieć inne zadania na liście, ale to zadanie zakotwiczenia jest absolutnym, niepodlegającym negocjacjom obowiązkowym. Ta kotwica utrzymuje resztę dnia w strukturze.
  • Zwróć uwagę na poziom energii
    Łatwiej jest zarządzać naszymi poziomami energii niż naszym czasem. Powinniśmy więc zająć się pewnymi czynnościami, które wymagają naszej pełnej uwagi w porze dnia, kiedy mamy najwięcej energii. Lepsze zarządzanie naszym czasem nie jest skuteczne. Co jest w tym dobrego, jeśli masz czas, ale nie masz energii, aby wykonać zaplanowane zadania?

Bez względu na to, jakich sugestii używasz, liczy się jedna rzecz: za każdym razem, gdy jesteśmy rozproszeni i nie jesteśmy w stanie się skoncentrować, chodzi o skupienie się tylko na jednej rzeczy i robienie tego, aż zostanie wykonane. W sytuacji awaryjnej oznacza to wyeliminowanie czynników rozpraszających. Chodzi o to, żeby zacząć od tego.