Aktualizacja wydajności mózgu

W ostatnich latach zostaliśmy zalani propozycjami  poprawy wydajności mózgu. Ich zakres sięga od  od długotrwałego tzw." joggingu mózgu"   - programu , który pomaga przeciwdziałać  w podeszłym wieku  utracie wydajności , aż do tabletek , które podnoszą krótkotrwale wydajność.
Zakres ofert jest ponaddyeansjnalny. Ale często mamy do czynienia z nieuczciwym handlem z ludzkim lękiem. Mara otępienia  czy upiór choroby Alzheimera  są praktycznie stale obecne w  mediach. Ale czy naprawdę jest konieczne wydawanie ogromnych sum, aby zapobiec degeneracji mózgu , czy te propozycje są  poważne i co robili ludzie wcześniej? Co naprawdę to wszystko daje?

W zasadzie można powiedzieć, że umiejętności poznawcze mogą być szkolone. W ten sposób można zapobiec, zależnemu od wieku , pogorszeniu wydajności  psychicznej. Jeszcze przed paroma laty uważano, że mózg, jak już się w pełni rozwinął, nie rozwija się dalej. Obecnie wiadomo , że mózg i system nerwowy są bardzo elastyczne, aż do podeszłego wieku, mają niesamowite zdolności dopasowania się i  mogą być szkolone. 

Badania trwają zawsze długo , inaczej nie posiadają  znaczenia. To jest też częstą przyczyną braku danych  przy propozycjach podniesienia wydajności mózgu; obojętnie czy to jest jogging mózgu, różne tabletki  czy podobne. I od razu nasuwa się pytanie - co robili ludzie wcześniej? Zawsze byli ludzie, którzy w podeszłym wieku cieszyli się niesamowitą wydajnością psychiczną . Poniżej proponujemy parę porad  jak można utrzymać mózg dłużej wydajnym i jak można krótkotrwale podnieść jego wydajność.

  • Podstawowym wymogiem utrzymania dobrej wydajności jest  wystarczająca ilość snu. Tylko wtedy, gdy jesteśmy naprawdę wypoczęci możemy  próbować osiągnąć najlepsze rezultaty wydajności. W dniu dzisiejszym pojawiają się już tutaj pierwsze przeszkody.Coraz więcej ludzi sypia za mało. Wprawdzie indywidualna potrzeba snu jest bardzo różna , ale mimo tego każdy powinien sypiać conajmniej 6 godzin na dobę.
  • Mózg potrzebuje odpowiednie składniki odżywcze, aby mógł funkcjonować poprawnie.Z pomocą tabletek jest możliwe podniesienie jego wydajności, ale to jest czasowo ograniczone. Aby narządowi myślenia dać długotrwale  rezultat, jest odpowiednie odżywianie efektywniejszym. Z bardzo bogatym i  urozmaiconym,  z dużą ilością owoców i warzyw możemy być pewnym , że zapewniamy mózgowi odżywki , jakie potrzebuje. Najważniejsza reguła to:dużo pijać! Dostarczone płyny  zapewniają odpowiednią ilość tlenu dla mózgu i ciała. Conajmnije 1 1/2 litra, jeszcze lepiej  2 - 3 litrów dziennie. I tylko wodę lub niesłodzoną herbatę.
  • Aby przez dłuższy czas móc pracować w pełni skoncentrowanym, konieczne jest dostarczenie żelaza, witamin B1 i B2 oraz E jak i kwasu foliowego i tak samo jest ważne  równomiernie wysokie dostarczanie energii. To może zostać zapewnione z  długołańcuchowymi węglowodanami, jakie się znajdują w produktach pełnoziarnistych. Również wielokrotnie nienasycone kwasy tłuszczowe są ważne. Orzechy, tłuste ryby, olej rzepakowy i olej orzechów włoskich powinny się regularnie znaleźć na planie odżywiania. Ponieważ mózg nie może gromadzić zapasów , jest w pełni zależny od dostarczania odżywek z krwią. I dlatego jest tak ważnym regularne jadanie posiłków: najlepiej 5 x dziennie.
  • Regularne przerwy podczas pracy umysłowej utrzymują wydajność.Dodatkowo konieczne jest  zrównoważenie tzn codziennie zareserwowany czas na odpoczynek. Spacer pobudza krążenie tlenu w mózgu . To jest tym najważniejszym dla  dalszej wyższej wydajności. 
  • Bardzo korzystnym jest być osobą, która się uczy przez całe życie, która jest ciekawa i gotowa stale coś nowego poznawać.Uczenie się jest najlepszym treningiem dla mózgu. I przy tym jest całkowicie obojętnym czego się uczymy, albo po co. Najbardziej efektywnym uczeniem jest poznanie nowych języków. Przy każdym procesie uczenia się zostają "włączone" w mózgu nowe  synapsy. Poza tym daje życie komuś, kto z dziecinną ciekawością poznaje to nowe, dużo radości w życiu. Poprzez nowe doświadczenia  zostają  tworzone nowe synapsy. 

W celu zapewnienia lepszej wydajności sytuacyjnej, możma wykorzystać parę porad:

  • Sformułujesz bardzo precyzyjnie Twoje cele, to nie tylko motywuje, ale jesteś skoncentrowanym przy tym. Masz bardzo ogromne zadanie do spełnienia, jest lepiej je podzelić na parę etapów i przy każdym etapie sformułować na nowo cele. W ten sposób dojdziesz w małych sformułowanych krokach do celu  i nie tracisz orientacji. 
  • Szczere zainteresowanie może zdziałać cuda. I tak zagłębiasz się w ten temat i pozostajesz przy nim aktywnym. Pytaj: " Co może mnie dać to zadanie?" lub "Czego nauczę się przy nim, co mogę później wykorzystać?"
  • Wyeliminuj  wszystko co zaburza koncentrację i rozprasza , to jest bardzo efektywne.Aby osiągnąć optymalną koncentrację potrzebuje mózg trochę czasu. Jesteś np. wgłębionym w jakieś zadanie i zostajesz rozproszonym  ( np. telefon komórkowy dzwoni) trwa około 10 minut  , aż ponownie możesz się w pełni skoncentrować.
  1. Wskazówka numer 1 musi być : wyłącz telefon.

  2. Wyeliminuj  inne źródła zakłóceń i hałasu. Nie jest to możliwe , bardzo pomocnym jest  ochrona przed hałasem. 

  3. Posprzątaj swoje biurko.Bałagan prowadzi do zaburzeń koncentracji, bo stale czegoś szukasz , co gdzieś leży na biurku.

  • Nieograniczonym władcą w zakresie "podniesienie wydajności  dla mózgu" jest sport i ruch. Obecnie są dostępne badania , które potwerdziły pozytywny wpływ  na mózg. Poprzez sport rośnie mózg. I tak mają osoby, które regularnie trenują sport wytrymałościowy  w pewnych zakresach mózgowia  o wiele więcej substancji mózgowej , aniżeli osoby, które nie uprawiają sportu. Wynikiem jest podniesiona ogólna wydajność. Poprzez regularny ruch zostaje mózg lepiej zaopatrzony w tlen , bo podnosi się ukrwienie. Poza tym zostają dostarczone odżywki . Fizyczna aktywność podnosi  produkcję nowych synaps  i umacnia już istniejące połączenia. 
    W tym sensie: Trenuj się przebiegle!