Jesień jest porą wędrówek - przeżyj naturę podczas wędrówek , działających jak balsam na Twoją duszę

Czy nie cieszyliśmy się już kiedyś tym wspaniałym uczuciem , jak docieramy na szczyt góry? Nawet jeśli jesteś zmęczonym, rozpiera Ciebie uczucie szczęścia i otaczasz spojrzeniem to niesamowite przeżycie - widok z góry do doliny . To jest moment , który można stale przeżywać i który daje nam stale na nowo siły w zgiełku życia codziennego.

Wędrowanie jest kompensacją w naszym hektycznym życiu codziennym, braku zrównoważenia i za mało ruchu . To jest rodzaj sportu , jaki może uprawiać każdy - młody jak i starszy, wysportowany jak i mniej sportowy . Ważny jest tylko wybór dróg wędrówek - odpowiednich dla własnych możliwości. Poza tym odkrywa coraz więcej ludzi pozytywne , socjalne zalety i wpływ wędrówki na nasz stan zdrowotny.

Regularne wędrówki wspierają system krążenia , poprawiają zdolność przepływu krwi i wzmacniają nasz oddech. Związany z wędrówką ruch pobudza perystaltykę jelit , podnosi gęstość kości , wzmacnia system immunologiczny i zdolności koncentracji i uwagi. Lepsze ukrwienie muskulatury , szczególnie czerwonych i białych włókien jest wyższe jak i zdolności gromadzenia tlenu i węglowodanów.

Na wędrówkę trzeba być bardzo dobrze przygotowanym. Najpierw trzeba wybierać trasę wędrówki , a następnie zebrać wszelkie informacje o niej. Długość trasy, wspinaczki i wysokość do pokonania jak i stopień trudności powinny być odpowiednie do Twojej kondycji.
Wyjaśnij wcześniej, gdzie znajdują się schroniska dające możliwości noclegu.
Dla turystów, obowiązuje zasada o poinformowaniu się przed rozpoczęciem wspinaczki o prognozach pogody i to na miejscu wędrówki.

Aby uniknąć obrażeń, upewnij się, że posiadasz dpowiedni sprzęt. Najważniejsze są odpowiednie buty , które muszą być wygodne i wytrzymałe, z odpowiednią chwytliwą podeszwą. Jako ochrona kostek musi być but wytrzymałym na zewnątrz i mieć wysoką i sztywną cholewkę. Buty muszą być wodoodporne i oddychające.

Skarpety górskie powinny być w stanie wchłonąć wilgoć, ponieważ na wilgotnych stopach mięknieje warstwa rogowa i łatwo dochodzi do powstawania pęcherzy. Przed wędrówką jest konieczne użycie kremu ochronnego z wysoką zawartością tlenku cynku . On pomaga utrzymać stopy suchymi . Natłuszczający łój jelenia uelastycznia skórę.

Przy ubraniu wędrownym koniecznie trzeba zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest ono wykonane. Ono musi być przepuszczające powietrze i oddychające, ale również musi chronić, ponieważ w górach może się zmienić bardzo szybko pogoda. Deszcz, upały czy wiatr należą do tych zmian.

Osoby z problemami kolan powinny używać kijki wędrowne . One są bardzo pomocne przy wspinaczce i odciążają nadmiernie nadwyrężone kolana.

Wielkość plecaka musi być dopasowana do długości trasy. Plecak z pojemnością 30 - 40 litrów jest idealnym dla dziennych wypadów. Konieczne jest zwrócenie uwagi na równomierne rozprzestrzenienie ładunku. W plecaku powinna znaleźć miejsce apteczka, ochrona przed słońcem i ewentualnie przez owadami .

Ostatnim, ale nie najmniej ważnym jest, zapewnienie prowiantu. Klasyczny prowiant z kiełbasą i boczkiem jest lepiej zastąpić pełnowartościowymi pokarmami , które podnoszą energię , pomagają w odnowie komórek i mają działanie regulacyjne.

Do picia nadaje się najlepiej woda pitna lub mineralna , albo niesłodzona herbata. Na każdą godzinę wędrówki konieczne jest conajmniej 1/2 litra płynu .

Jesień to idealny czas na wędrówki. Jeśli nadal nie jesteś ich zwolennikiem , to po prostu wypróbuj je. Zobaczysz sam: wędrówka jest jak balsam dla duszy!