Niestrawności pokarmowe - fakty

Kto reaguje alergicznie na pokarm lub jego składniki , nie może w żadnym przypadku tego pokarmu spożywać, ponieważ może dojść do bardzo wielu negatywnych działań. Bardzo silne reakcje ze strony skóry, śluzówek lub dróg oddechowych jak i silne zaburzenia w zakresie przewodu pokarmowego są częstym następstwem.

Alergie są nadmierną reakcją immunologiczną , często przeciw pewnym białkom , które w najgorszym wypadku mogą nawet prowadzić do śmierci. Najbardziej znaną, bo najczęściej występującą reakcją jest alergia przeciw orzechom laskowym. 

Do reakcji alergicznych może dojść , w najrzadszym przypadku, przy pierwszym kontakcie  z pokarem, ponieważ obrona immunologiczna organizmu musi się  sukcesywnie "budować". Jeśli zostaje osiągnięta krytyczna  koncentracja przeciwciał , może już najmniejsza ilość pokarmu, wywołać silne reakcej alergiczne.

Tak jak przy innych alergiach, można alergię na pokarm bardzo łatwo  i szybko wykazać z pomocą testów  na skórze lub badań krwi.

 

Bardziej rozpowszechnione są tzw. nietolerancje , głównie przeciw laktozie, fruktozie i histaminie. Diagnozę można postawić na podstawie  biorezonansu. Nietolerancja fruktozy może bć zdiagnozowana z pomocą specjalnego testu oddechowego.

 

Na tzw. nietolerancję laktozy cierpi , szacunkowo 3 - 30% populacji środkowoeuropejskiej (ciemne cyfry są  o wiele wyższe). Spowodowana jest ona brakiem enzymu laktazy . Dlatego nie może dojść do rozszczepiania cukru mlekowego  i jako nierozszczepiony dochodzi on do jelita grubego , gdzie zostaje sfermentowany poprzez działanie bakterii. Następstwem są bóle brzucha, wzdęcia, uczucie pełności i/lub biegunka po spożyciu mleka , jogurtu, świeżego sera itd.. Jedyną metodą leczenia  jest  - unikanie ( szczególnie świeżych) produktów mlecznych!  W międzyczasie zareagował handel  i proponuje  szeroki wybór produktów wolnych od laktozy.

 

Kto, po spożyciu  czerwonego wina lub bardzo dojrzałego sera  ma opuchnięte śluzówki , cierpi na nietolerancję histaminy  i z nią związaną ograniczoną aktywnością  enzymu oksydazy diaminy  (odpowiedzialnej za  redukcję histaminy). Histamina znajduje się w prawie wszystkich pokarmach i w bardzo różnym stężeniu . Twarde i surowe kiełbasy, konserwy rybne, drożdże, kiszona kapusta, pomidory, truskawki, banany , orzechy włoskie, produkty sojowe i gotowe potrawy lub  wzmacniacze smaku  zawierają szczególnie dużo histaminy. Następstwem nietolerancji histaminy  mogą być dolegliwości żołądkowo - jelitowe jak skurcze, wzdęcia, nudności lub biegunka, ale również bóle głowy , gromadzenie się wody i wiele, wiele innych.

Bardzo nieprzyjemną i także  relatywnie szeroko rozpowszechnioną jest nietolerancja fruktozy, ponieważ ona uniemożliwia prawie całkowicie spożywanie owoców, ale również niektórych gatunków warzyw ( granica tolerancji jest bardzo różna i każdy musi sam ją przetestować). Fruktoza znajduje się w  miodzie, sokach owocowych, jogurcie, marmeladzie, słodyczach, lemoniadach i ciasteczkach jak i wielu produktach ze słodzikami  ( szczególnie produkty dla diabetyków).

Objawy nietolerancji fruktozy  to: wzdęcia, nudności, biegunka, bóle brzucha , utrata wagi aż do braku napędu i pogorszenia nastroju  , zmiany flory bakteryjnej jelit i powstane podrażnionego jelita.

I tutaj obowiązuje zasada: unikanie tych produktów!

 

Tzw celiakia, na którą cierpi około 1% dorosłych Europy Środkowej , jest także nietolerancją  - przeciw glutenowi. Ona powoduje chroniczne zapalenia ściany jelita cienkiego , co utrudnia wchłanianie  odżywek  i powoduje biegunki , skurcze i objawy niedoborów. Gluten - zwany także klejącym białkiem - występuje we wszystkich gatunkach zbóż za wyjątkiem: amatantu, gryki, kukurydzy, ryżu , teff ( etiopski gatunek  prosa) i kasztanów. Diagnoza zostaje postawiona po pobraniu próbki  tkanki jelita  lub - mniej pewne - badanie krwi. Jedyną metodą leczenia jest 100%  rezygnacja z glutenu!

 

Ale co to jest niestrawność pokarmowa? Dla laika  jest bardzo trudno rozróżnić niestrawność  od nietolerancji . Najprostszym wskaźnikiem jest: przy niestrawności są symptomy choroby łagodniejsze  i ciągną się od zaburzeń przewodu pokarmowego, poprzez bóle stawów , problemy skórne , neurologiczne aż do psychicznych.

Niestrawność może się odnosić do wszystkiego , przy czym trzeba podkreślić " wszystko" . Niestrawność rozbudowuje się jak alergia , ale może się uspokoić , albo całkowicie zaniknąć, jeśli pożywienie nie było spożywane przez dłuższy okres czasu.

Coraz więcej lekarzy i instytutów proponuje testy  nietolerancji , ale również własna diagnoza  jest znacząca. Kto przez  wiele lat jadał z apetytem kiwi, jabłka, mięso krewetek czy marchew i... nagle nie ma  na nie apetytu  - a nawet ich się brzydzi - może wierzyć własnemu odczuciu i myśleć o  nietolerancji pokarmu. I także mieć nadzieję, że to znknie po paru latach  samemu i jabłka, kiwi  itd.. znowu będą smakowały.