Właściwe nastawienie do podnoszenia ciężarów

Właściwe nastawienie do podnoszenia ciężarów

Czym jest siła? Zasadniczo można powiedzieć, że pojęcie siły jest względne. To, co jest siłą dla jednej osoby, może nie być dla innej osoby. Dzisiaj patrzymy na właściwy sposób myślenia o dobrym treningu siłowym, dlatego w tym tekście przyglądamy się sile w treningu siłowym. Te same podstawowe zasady dotyczą każdego rodzaju treningu siłowego, niezależnie od tego, czy trenujesz z kettlebells, czy z hantlami.

Cierpliwość i zaufanie

Budowanie siły poprzez trening wymaga czasu. Nikt nie może oczekiwać, że po raz pierwszy pójdzie na siłownię i wyciśnie 150 kg na ławce. Nawet najlepszy na świecie strong man musiał zacząć od czegoś małego. Potrzeba czasu, aby rozwinąć wyczucie sztangi w stosunku do własnego ciała.
Ciało musi dostosować się do ruchów, których uczymy podczas podnoszenia ciężarów. Potrzebujemy więc cierpliwości, ponieważ korekty te nie następują z dnia na dzień. Szlaki nerwowo-mięśniowe tworzą się powoli.
Trenujemy nie tylko mięśnie, ale także centralny układ nerwowy. Z biegiem czasu powstaje połączenie między nimi, które można nazwać połączeniem umysł-mięsień. Im więcej trenujemy, tym łatwiej będzie się aktywować, więc trening będzie również łatwiejszy. Musimy tylko mieć pewność, że nasze ciało się dostosowuje i jest postęp. (Tak długo, jak zwracamy uwagę na prawidłowe wykonywanie ćwiczeń i stale stawiamy sobie wyzwania).

Jakość przed masą

Zawsze koncentruj się na jakości ruchów, a nie na ciężarze na sztangi. W praktycznie każdej siłowni są ludzie, którzy podnoszą znacznie więcej wagi niż powinni. Jeśli nie jesteś w stanie prawidłowo wykonać ćwiczenia do końca serii, nie ma sensu zwiększać ciężaru. Zwłaszcza jako początkujący musisz skupiać się na perfekcyjnym wykonaniu. Jeśli nie możesz podnieść pewnego ciężaru w prawidłowy sposób, powinieneś cofnąć się i zastanowić się, jaki jest powód. Być może jest to po prostu problem z koordynacją, który można rozwiązać, dostosowując pozycję stopy. A może występuje nierównowaga mięśniowa, którą należy najpierw poprawić. Może po prostu oczekiwałeś zbyt wiele. Chodzi o znalezienie przyczyny i naprawienie jej.

Skoncentruj się na podstawach

Jest powód, dla którego ćwiczenia takie jak przysiady, martwy ciąg lub maszyny do wiosłowania były zawsze używane do budowy masy mięśniowej: działają. Oczywiście zawsze zależy to od celów treningowych. Nawet jeśli duży biceps wygląda dobrze, powinieneś preferować ćwiczenia ukierunkowane na wiele grup mięśni, jeśli celem jest większa siła. Pojedyncze ćwiczenia treningowe nie stymulują wzrostu mięśni w taki sam sposób, jak ćwiczenia ukierunkowane na wiele grup mięśni.

Czas na idealny kształt

Ostatnia wskazówka jest najważniejsza: każde ćwiczenie treningowe ma określone mięśnie, które należy aktywować w sposób ukierunkowany. Jeśli nie odczuwasz tych mięśni podczas ćwiczenia, istnieje ku temu powód. Na przykład może wystąpić nierównowaga mięśni, ponieważ niektóre mięśnie są zbyt słabe. Ciało kompensuje to poprzez nadmierną aktywację stabilizujących mięśni lub użycie drugorzędnych grup mięśni podczas ćwiczenia, aby zrekompensować osłabienie. Ból jest zwykle związany z takim zaburzeniem równowagi, które może prowadzić do obrażeń. Najlepszym sposobem, aby temu zapobiec, jest wyraźne skupienie się na idealnym kształcie; ciało powinno poruszać się zgodnie z przeznaczeniem podczas każdego ćwiczenia.