Z pulsem i czasem

Profesjonalni sportowcy używają jego  jak i hobbiści i u sportowców wytrzymałościowych jest trening bez niego nie do pomyślenia. Naturalnie jest mowa o pulsometrze. Od czasu wynalezienia znalazł on drogę na nadgarstek wielu osób. Powód  jest bardzo prosty. Nie każdy trening jest taki sam. Prawidłowe uderzenia serca są tą różnicą.

Kto tego nie zna? Biegacze,  z czerwonymi głowami  i zaciśniejszymi ustami którzy kolonizują nasze  ścieżki. Zależnie od osobistego czasu  treningu może się okazać ten rodzaj sportu wytrzymałościowego jako nieprawidłowy. O wiele efektywniej trenujesz z odpowiednim rytmem serca.

Jedynie w rzadkich przypadkach, wiedzą sportowcy jakie obciążenie podczas treningu  jest sensowne, aby uzyskać zamierzony cel.  Czujnik tętna pomaga miłośnikom sportu, od początkujących aż do  zaawansowanych hobbistów  o wiele lepiej oszacować własne możliwości  i tym samym efektywniej trenować

Praca serca jest wspaniałym kontrolerem . Z jej pomocą  można dopasować stopień treningu  do poziomu wydajności. Tym samym zpobiega się trenigowi ze zbyt wysoką lub za niską częstotliwością uderzeń i znajduje się zawsze w optymalnym zakresie.

Tętno może być podzielony na cztery strefy, zwane także stopniami możliwości obciążenia:

  •  Strefa 1 znajduje się pomiędzy 50 a 60% maksymalnej częstości pracy serca (wartość odniesienia = 220 - wiek). Ta strefa służy do stabilizacji układu sercowo-naczyniowego.
  • Druga strefa zwana jest również strefą spalania tłuszczu. Ona leży między 60 a 70% maksymalnej częstotliwości pracy serca i podczas tego treningu można prowadzić rozmowy.Jeśli trenujesz w tej strefie ponad 30 minut  zostają zużyte masy zapasów tłuszczu.
  • Strefa 3 to zakres tlenowy. On leży między  70 a 80% maksymalnwj częstotliwości pracy serca. Przy tej cząstotliwości  jest efektywność treningu wytrzymałościowego najwyższa.
  • Ćwiczenia w czwartej tzw. strefie skrajnej  (80 - 90% maksymalnej częstotliwości pracy serca) pozwalają sportowcom rekreacyjnym podnieść wydajność beztlenową. 

Poza tymi czterema strefami  jest obciążenie albo za niskie , aby osiągnąć efektywny wynik treningu, albo za wysokie  i wtedy jest tylko ciekawe dla sportowca  wyczynowego. Bardzo dokładnie wytycznonych granic nie ma . Stabilizajca systemu secowo - naczyniowego jest możliwa we wszystkich czterech strefach i spalanie tłuszczu jest również bardzo wysokie w strefie trzeciej. 

Należy jednak zauważyć, że częstotliwość pracy serca jest każdego dnia inna. Ona jest zależna od wielu czynników jak temperatura, wysokość, przyjmowane napoje . Dlatego jest tak ważne znalezienie odpowiedniego  wyczucia  dla intensywności obciążenia , przy którym jest pulsometr bardzo pomocnym. 

Kontrola częstotliwości  tętna przy pomocy puksometru umożliwia celowe sterowanie  treningu wytrzymałościowego . Tym samym mogą sportowcy, którzy chcą zgubić parę kilogramów  szybciej osiągnąć ich cel tylko z powolnym joggingiem, aniżeli ich koledzy z czerwoną głową i brakiem oddechu.