Zmiana nawyków odżywiania - zdrowe zasady w Nowym Roku!

W roku 2015 chcemy uprawiać więcej sportu. I mniej pijać alkoholu. I nie palić paperosów. Ale przede wszystkim: stracić na wadze!! I zapobiec efektowi jo -jo . Aby to osiągnąć trzeba całkowicie zmienić nawyki odżywiania. Ale jak to jest możliwe?  Co to jest zdrowe , radykalnie  redukujące kilogramy odżywianie?

Najprostszym sposobem, aby zdecydować, czy ten lub inny produkt  należy do zdrowych pokarmów jest, wiedzieć czy ten produkt istnieje bez przemysłu. Weźmy np. kartoflane  czipsy - to jest zdecydowanie produkt przemysłowy. Wykonane z płatków kartofli , ale często z proszku kartofli, wyciskanego w formie płatków i frytowanego w tanim oleju , z dodatkiem barwników  i substancji smakowych. 
Czipsy z supermarketu, nie bądziemy jadać w nowym roku  - za wyjątkiem, od czasu do czasu samemu robionych,  z organicznych kartofli , z dodatkiem papryki lub innych ziół i frytowanych w doskonałym oleju roślinnym.  To wymaga bardzo dużo pracy i gwarantowanie nie  zjadasz od razu ogromnej porcji... .

Czego się z tego nauczymy: że bardzo sensowne jest  używanie mniejszej ilości gotowych produktów przemysłowych i więcej pokarmów przygotowywać samemu. Jedno wiemy od razu: ile cukru i tłuszczu  jest w tym pokarmie zawarte - kto przygotuje dobrowolnie swojue musli śniadaniuowe z 40% cukru i 20% tłuszczu? Dlatego jest tak  sensowne je przygotować samemu z płatków owsianych, owoców mleka i jogurtu - i już oszczędzasz kaloerie i spożywasz wiele witalnych substancji. To jest reguła numer jeden w roku 2015!

Reguła numer dwa: jeść regularnie i mieć czas, aby się delektować posiłkiem. W przeciwieństwie do rozpowszechnionego  przekonania, że powinno się jadać wiele małych posiłków w ciągu dnia, wystarczają śniadanie, obiad i kolacja. Tym samym należą do przeszłości wszystkie malutkie przekąski  - i z nimi mnóstwo kalorii  i niezdrowe substancje dodatkowe.  Już tylko jedna bułka  z pieczenią rzymską  , która zawiera ponad 60% tłuszczu, daje 550 kcal!. Nawet małe opakowanie jogurtu ma ich 200!

Reguła numer trzy: najczęściej jak tylko możliwe przygotowywać posiłki  na świeżo i jadać produkty regionalne. Pomidor, który rósł w  dalekim kraju i był zielony podczas zbiorów , następnie leciał samolotem ponad 5000 kilometrów , nie ma smaku i odnośnie odżywek jest praktycznie  bezwartościowy. Kto może - gotuje sam ( naturalnie będziemy od czasu do czasu spożywać np. ananas, bo one nie rosną w naszych warunkach klimatycznych i mimo tego są przepyszne) . Poza tym mięso i ryby, ale umiarkowanie. I tylko najwyższej jakości.

Zasada numer cztery:  bardzo mało " białego" .  Żyto lub jęczmień  zamiast pszenicy (biała mąka), miód zamiast  białego cukru, brązowy ryż zamiast polerowanych, biało błyszczących ziaren.. Możemy wymienić całą grupę  wspaniale smakowitych  pokarmów , które mogą zastąpić te  zwykłe, znane: mąka kukurydziana lub gryczana zamiast pszennej jest bardzo dobra  i o wiele zdrowsza. Również makaron można kupić wykonany  z mąki ryżowej, orkisza czy kukurydzianej , nawet  z prosa.Ciecierzyca, węży mord  czy produkty sojowe   i wiele wiele innych  będziemy wypróbowywać w Nowym Roku. I jeśli kawa i alkohol oraz czarna herbata będą degustowane z umiarem  - nie stoi nic na przeszkodzie dla zdrowego , lekkiego roku 2015. To może być bardzo smakowity rok!